Szkoła Podstawowa im. A. Malatyńskiego w Miechowie-Charsznicy

Logo szkoły

ul. Szkolna 14
32-250 Miechów-Charsznica

 

epuap: SPCharsznica

 

Adres do e-doręczeń:
AE:PL-13065-40049-JAIRC-22

Patron

Antoni Malatyński, syn Ziemi Kaliskiej, urodził się 17 marca 1873 roku. Wcześnie osierocony przez ojca, wychowywany był przez matkę i rodzinę na Kujawach. W roku 1897 ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Dublanach koło Lwowa. W roku 1898 zawiera związek małżeński z Jadwigą z Zagrodzkich, z którego to związku na świat przychodzi pięciu synów i jedna córka.

Do Charsznicy przybywa w 1906 roku, tutaj kupuje grunt przyległy do kolei, zwany kolonia Zagrody. Buduje w latach 1908-1911 Zakłady Przemysłowe A. Malatyński, w skład których wchodzi gorzelnia, rektyfikacja i wytwórnia wódek. Jak wspominał w swej kronice parafialnej ks. Józef Pluta: „Był (...) najbardziej zasadnym i utalentowanym organizatorem fabryki, (...). Więcej niż średniego wzrostu. Typ męskiej urody. Nosił wąsy, zjednywał sobie ludzi swoim osobistym urokiem, bardzo pracowity i zdolny jako przemysłowiec”.

Bardzo szybko daje się też poznać jako patriota i społecznik. W czasach zaboru rosyjskiego nie zawahał się przystąpić do społecznych działaczy powiatu miechowskiego inicjujących i popierających akcję na rzecz wprowadzenia języka polskiego zamiast języka rosyjskiego.

„Po odzyskaniu niepodległości był on przez długie lata jakby duchowym przywódcą społeczeństwa w Charsznicy” – pisze w swej kronice cytowany już wyżej Józef Pluta.

Troska o warunki, w jakich uczyły się dzieci, kieruje aktywność A. Malatyńskiego do działań, które uwieńczone zostają powstaniem nowej, obszernej, piętrowej szkoły w Charsznicy. Włącza się też do prac na rzecz budowy szkoły w Tczycy. Jednocześnie mając świadomość niemożności kształcenia się zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, wspiera ją finansowo.

Ma niepośledni wkład w budowę Domu Ludowego w Chodowie, gdzie później zaczęło się krzewić bogate życie kulturalne. W latach 1920- 1939 jest wieloletnim prezesem, a później prezesem honorowym Ochotniczych Straży Pożarnych. „W 1922 roku p. Malatyński Antoni Prezes Ochotniczych Straży Pożarnych w Chodowie ufundował sztandar dla tutejszej O.S.P.”. Taką informację przekazuje Jerzy Dzięcioł w Kronice Orkiestry Dętej „Hejnał” w Chodowie.

Przez Główny Związek Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony zostaje medalem za zasługi dla pożarnictwa.